OKÉNKO ZDRAVÍ

Tinktura z kaštanových květů podporuje krevní oběh

1.5.2018, 11:00
Trápí vás křečové žíly nebo máte otoky? V době, kdy kvetou kaštany, vyrazte do přírody a natrhejte 250 gramů květu. Naložte do půllitru destilátu nebo pálenky či Alpy a nechejte dva týdny vyluhovat. Někteří radí každý den nádobu protřepat. Pak roztok oceďte.
Sympatická paní z eshopu Bylík, kde jsem kupovala sušené drcené plody kaštanů, (z nich se také tinktura připravuje), mi poradila, že léčivý roztok aplikuje na nohy přímo z láhve s rozstřikovačem. Tato praktická metoda se jí osvědčila.
Jak si vyrobit tinkturu z drcených kaštanových plodů? O tom se můžete dočíst na internetu. Mne zaujal článek bylinkářky Hany Urbanové.
Více

Nasbírejme si jitrocelové lístky na domácí sirup proti kašli

1.5.2018, 09:45
Potřebujeme tři plné hrsti čerstvých jitrocelových lístků, dva šálky krystalového cukru a čistou zavařovací sklenici. Listy nakrájíme a ukládáme do sklenice střídavě s cukrem, vždy v centimetrové vstvě. Sklenici dobře uzavřeme a necháme jeden až dva dny odpočívat na teplém slunném místě. Cukr se rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu, kterou přecedíme, listy vymačkáme a šťávu uchováme v uzavřené láhvi v lednici.
Kdy listy sbíráme? Od května do srpna, ideálně v době květu. Při sběru pamatujme na to, že listy se nesmí pomačkat a zapařit, jinak ztratí cenné látky.
Jelikož nemá žádné nežádoucí účinky, lze jitrocel užívat i dlouhodobě. Má protizánětlivé a antibiotické účinky. Pomáhá při kašli a nachlazení, podporuje trávení, léčí záněty žaludku a střev, močového měchýře, dělohy i vaječníků. Zevně je vhodný k hojení ran.
Více

Pomeranč, mandarinka nebo grapefruit?

13.1.2017, 13:29

Zkuste si tipnout, který ze tří citrusových plodů má nejvíce vitamínu C.Je to jednoznačně pomeranč, který ve sto gramech obsahuje 120 procent jednodenní předepsané dávky „céčka“ pro naše tělo. Dvaapadesát procent ho má grapefruit a 44 procent mandarinka. Vitamínu A obsahuje nejvíce grapefruit (23% denní dávky), pak mandarinka (14%) a pomeranč (5%).

Více

Řádky od Lenky z Brna

5.1.2017, 08:13
S Lenkou jsem se seznámila před dvěma roky v karvinských lázních. Sympatická a stále usměvavá matka tří dospělých dětí se pro mne stala příjemnou společnicí v době mé rehabilitace po výměně kyčelního kloubu. Uměla rozdávat moudrost a také neskonalý optimismus. V e-mailové poště mi ho servíruje doposud. Včera jsem od ní dostala příručku pro rok 2017. Od nějaké dobré duše ji obdržela přes internet a ona se o ni podělila se svými přáteli. A protože je tam hodně řádek k přemýšlení, zveřejňuji je i pro kamarády ze seniorkrámku. Více

Pohankový salát od Jeleny

7.12.2016, 15:32
Nevím, jak Vy, ale já když vařím pohanku, tak správně neodhadnu, jak dlouho ji mám mít na plotně. Většinou ji nechám na ohni déle a pak to není moc k snědku. Jelena Malyševa, známá ruská lékařka, má v televizi na prvním kanálu velmi populární pořad o zdraví. Když mám čas, tak se na tento dopolední pořad ráda dívám. Mimochodem, zdaleka nejsem jediná divačka ze zahraničí. Kdo umíte aspoň trošku rusky, zkuste se někdy na tento pořad podívat. Sympatická Jelena v padesátiminutové relaci se s kolegy – také lékaři – věnuje mimo jiné i zdravé stravě. Nedávno například připravili salát z loupané pohanky. Nevařené! A tak jsem to vyzkoušela... Více

Jinan dvoulaločný je symbolem dlouhověkosti

7.12.2016, 13:53
Moje ostravská kamarádka Libuška mi každoročně věnuje pytlík se sušenými lístky jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloby). Malý stromek zasadila na chalupě a o „úrodu“ se se mnou vždy podělí. Z lístků jinanu vaříme čaj.  Pro naše zdraví je velmi užitečný. Odborníci jinan označují za nejstarší strom na naší planetě. Největším současným pamětníkem je údajně 1 200 let starý obr v Japonsku. Hodně je rozšířen v jihovýchodní Číně. Při její návštěvě jsem v parcích obdivovala obrovské krasavce. Lidé do košíků trhali lístky z větví. Sbírají je od jara do léta. A proč si tuto rostlinu tolik zamilovali? Více

Strana: 1 Zobrazené záznamy: 1 - 6 z 6 , Stránkovat po: